MENU  
  Tregusi
  Fjalor
  Kerko 570
  Forum
  Filma Shqipe
  Horoskopi
  Foto Nga Dollogozhda 797
  Foto Nga SHKA Besa
  Foto Nga KF Dollogozhda
  Arkivi I Artikujve
  Feja Islame
  Lojra Online
  Gjeografia
  Emri Dollogozhde
  Kultura
  Shka Besa
  Gurbeti Ne Dollogozhde
  Veshjet Popullore
  Toponimet
  Bashkesie Familje
  Aksionet
  Rrapi Ne Dollogozhde
  KF Dollogozhda
  Historia E Klubit
  TV Live
  Muzike Shqipe
  Ambasada Ne RM
  Emra Shqiptar
  Emra Musliman
  Poezi Dashurie
  Poezi Mergimi
  Humor
  Testi I Vetvetes
  Kur Ke Lindur
  Testi Dashurise
  C'far Shenje Je
  Sondazhe
  Emocione
  Video Shqipe
  Video Islame
  Video Humor
  Beteja E Koshares
  Dokumentar
  Festohet Patronati
  Kerko
  Foto Nga Dollogozhda
  Foto dollo
  Agjërimi
  Si Të Agjëroj
  RadioTjera
  Filluan reshjet,ulen temperaturat e larta!
  Titolo della pagina nuova
  Titolo d54ella pagina nuova
  bossi
  1Titolo della pagina nuova
Deshironi Te Beni Dasmen Tuaj Ne Restroant Dollogozhda
Ateher Kontako:
Maqedoni:
+38970806891
Zvicer:
+41 (0) 76327895Restoratn Dollogozhda 002
Ju Argeton Cdo Mbremje Me Muzike Te Gjalle

 


VIDEO MUZIK

Ermal Fejzullahu - Ku i Kam Shoket E Mi 2008

Gjyste Vulaj - Atdheu Shqiperia 2008

Duli - Gurbeti

Genta Ismaili - Sa Ilace 2008

Xhavit Avdyli - Shko 2008

Blero ft. Leonora Poloska - Crazy

Motrat Mustafa - Zer Yt I Mjer

Duli- Genjeshtare

Shkurte Fejza - Pritëm nanë 2008

Aferdita Demaku - Kujt ia fale zemren

Smail Puraj - Bama hallall moj nane

Teuta Selimi - Jemi Nda 2008

VIDEO JAVES


Ajri $ Zati - Taletn te pa zbuluar!

VIDEO


IP
Shiko Nga Cili Vend E
Viziton Dollogozhden

Emri Dollogozhde

Në fshat ekzistojnë disa variante për emrin e Dollogozhdës. Pleqtë e fshatit e lidhin me fjalën që kanë përdorë banorët e fshatit Poum, këta kur kanë zbrit poshtë pasi që janë shumë lartë prej Dollogozhdës, kanë thënë -“Dola Poshtë“ dhe kështu ka ngelur emri Dollogozhdë. Një variant tjetër thot se fshati ndodhet në luginën më të ngushtë - Te lugu i ngushtë, që do të thotë se fshati i vjetër nuk ka mundur të duket, dhe pyetjes se ku ndodhet fshati “Te Lugu Osht” ose “Te Logu Oshtë“ që d.m.th. Dollogozhdë. Njëherë nga fusha e Tateshit ka ardhur një udhëtar, kur ka hypur lartë te Zabeli i Beut nuk ka mund të vërej fshatin, udhëtarit I kanë thënë se kur të kalosh zabelin do të shohësh një fshat të vogël, udhëtari pasi nuk e sheh fshatin, kur ka arritur te Vromi ka takuar një bari dhe e ka pyetur ku ndodhet fshati, ai i ka thënë: “se te Lugu Osht”, po si e ka emrin ky fshat e ka pyetur udhëtari, po ja i ka thënë bariu ne i themi Te Lugu Osht, jo më mirë i ka thënë udhëtari ju ti theni Dollogozhdë. Varianti i parë që kanë thën fshatarët e Poumit “Dola poshtë“, me të vërtet kur kanë zbrit nga mali kanë thënë “Dola poshtë“ sepse me të vërtet kan zbrit në rrafshirë këta janë variante të Dollogozhdës. Varianti më i sigurt është se vendbanimi në të kaluarën është quajtur “Guri i bardhë“, por me ardhjen e sllavëve ashtu si që indërruan emrata e shum venbanimeve kështu vepruan edhe me emrin guri i bardhë. Sot në fshat ka dy vende ku quhen Gurët ose guri i bardhë, njëri është mbi fshat kurse tjetri në krastë. Këta gurë të bardhë në krastë mund ti vëresh prej Struge dhe më largë. Flitet se emri Dollogozhdë është me prejardhje slave si që dëshirojnë ta interpretojnë disa njerëz, por pjesa e dytë e emrit nuk korinspondon me as një emër sllav.

FOTOT E CASTIT NGA DOLLOGOZHDA  
 
Identifikohu (Login)

Regjistrohu
 
Pubblicitá  
   
RADIO ARTA LIVE  
   
PLAGA E NJE SHEKULLI NE DOLLOGOZHDE  
 

A duhej te mbahet edhe kete vit Koncerti me rastin e vitit te ri?
Po patjeter
Jo,nuk duhej
Nuk e di
www.dollogozhda1.it.gg

Anketime Tjera:

- A duhet qe bashkesia vendore e
Dollogozhdes te jet me aktive ne fshate ?

- A jeni te kenaqur me punen tone ?

- Si ju duket Dollogozhda kete vere 2008 ?

- Ku jetojn me shum Dollogozhdaret ?

- A Duhet te mbahet mbremje
rinore ket vere ne
"Dollogozhde"

- A do vini per pushimet verore
2008 ne "Dollogozhde"

 


Kliko ketu per te Votuar


 
KERKO NE GOOGLE  
 
Google
 
BASHKPUNIME  
 

 
Vizitor Qe Kan Vizitu www.Dollogozhda.Be Jan 37642 visitatori
=> Vuoi anche tu una pagina web gratis? Clicca qui! <=