MENU  
  Tregusi
  Fjalor
  Kerko 570
  Forum
  Filma Shqipe
  Horoskopi
  Foto Nga Dollogozhda 797
  Foto Nga SHKA Besa
  Foto Nga KF Dollogozhda
  Arkivi I Artikujve
  Feja Islame
  Lojra Online
  Gjeografia
  Emri Dollogozhde
  Kultura
  Shka Besa
  Gurbeti Ne Dollogozhde
  Veshjet Popullore
  Toponimet
  Bashkesie Familje
  Aksionet
  Rrapi Ne Dollogozhde
  KF Dollogozhda
  Historia E Klubit
  TV Live
  Muzike Shqipe
  Ambasada Ne RM
  Emra Shqiptar
  Emra Musliman
  Poezi Dashurie
  Poezi Mergimi
  Humor
  Testi I Vetvetes
  Kur Ke Lindur
  Testi Dashurise
  C'far Shenje Je
  Sondazhe
  Emocione
  Video Shqipe
  Video Islame
  Video Humor
  Beteja E Koshares
  Dokumentar
  Festohet Patronati
  Kerko
  Foto Nga Dollogozhda
  Foto dollo
  Agjërimi
  Si Të Agjëroj
  RadioTjera
  Filluan reshjet,ulen temperaturat e larta!
  Titolo della pagina nuova
  Titolo d54ella pagina nuova
  bossi
  1Titolo della pagina nuova
Deshironi Te Beni Dasmen Tuaj Ne Restroant Dollogozhda
Ateher Kontako:
Maqedoni:
+38970806891
Zvicer:
+41 (0) 76327895Restoratn Dollogozhda 002
Ju Argeton Cdo Mbremje Me Muzike Te Gjalle

 


VIDEO MUZIK

Ermal Fejzullahu - Ku i Kam Shoket E Mi 2008

Gjyste Vulaj - Atdheu Shqiperia 2008

Duli - Gurbeti

Genta Ismaili - Sa Ilace 2008

Xhavit Avdyli - Shko 2008

Blero ft. Leonora Poloska - Crazy

Motrat Mustafa - Zer Yt I Mjer

Duli- Genjeshtare

Shkurte Fejza - Pritëm nanë 2008

Aferdita Demaku - Kujt ia fale zemren

Smail Puraj - Bama hallall moj nane

Teuta Selimi - Jemi Nda 2008

VIDEO JAVES


Ajri $ Zati - Taletn te pa zbuluar!

VIDEO


IP
Shiko Nga Cili Vend E
Viziton Dollogozhden

Si Të Agjëroj

Si Të Agjëroj

Obligimi Fetar

Agjerimi eshte nje nga pese shtyllat e Islamit. Eshte nje akt qe tregon bindje dhe devocion ndaj urdhrave te Allahut, qe kryhet me nje shkalle te madhe perkushtimi, sinqeriteti dhe plotbesimi duke kerkuar meshiren e Allahut e keshtu t'i falen gabimet, gjynahet dhe te ruhet nga denimi i Zotit.

Agjerimi eshte shprehje e dashurise se thelle per Zotin, e bere me devocion te paster, dedikim te sinqerte per te qene sa me afer Allahut, sepse Agjerimi eshte vetem per Allahun dhe asnje tjeter.

Agjerimi i muajit te Ramazanit eshte obligim per çdo Musliman te rritur qe eshte i afte dhe pa te meta mendore.

 

Kur te Agjeroj?

Agjerimi ne Islam nenkupton abstenimin/shmangien nga tre nevoja fizike baze te njeriut - abstenim nga te ngrenet, te piret dhe nga marredheniet intime bashkeshortore - nga agimi (perafersisht nje ore e gjysem para se te linde Dielli) deri ne perendim te Diellit pergjate gjithe muajit te Ramazanit.

 

Kush perjashtohet nga Agjerimi?

 • Femijet nen moshen e pubertetit dhe qe ende nuk jane ne gjendje per te marre vendime.

 • Ata qe kane probleme mendore (qe nuk jane pergjegjes per veprimet e tyre).

 (Njeriu qe ben pjese ne nje nga dy kategorite e siperpermendura perjashtohet nga detyrimi i te agjeruarit dhe nuk ka nevoje per asnje kompensim apo zevendesim.)

 • Ai/ajo qe eshte shume i moshuar dhe i dobet per te perballuar agjerimin. POR keta duhet t'i ofrojne ushqimin ditor te pakten nje Muslimani nevojtar (te varfer)  ose t'i jape vleren e ushqimit ne dore.

 • Njeriu i semure, shendeti i te cilit do ndikohet rende nga agjerimi. Te tillet mund ta shtyjne agjerimin, gjate kohes qe vazhdojne te jene ne ate gjendje, dhe i plotesojne pastaj ditet qe nuk kane agjeruar: nje dite per nje dite.

 • Udhetari, i cili mund te ndeshet me shume veshtiresira te renda gjate rruges, mund ta nderprese perkohesisht agjerimin dhe t'i plotesoje ditet me vone: nje dite per nje dite.

 • Grate shtatzane dhe ato qe jane duke ushqyer femijen me gji mund te mos agjerojne, nese agjerimi ka te ngjare te rrezikoje shendetin e tyre apo te femijes. POR edhe ato duhet t'i plotesojne ditet e humbura: nje dite per nje dite.

 • Gruaja me menstruacione (perioda), dhe t'i plotesojne ditet e humbura me vone: nje dite per nje dite.

Nijeti ose Qellimi i Agjerimit

Nijeti ne mbajtjen e agjerimit eshte shume themelor (waxhib). Nijeti duhet bere perdite, e preferuar eshte te behet para kohes se agimit çdo dite agjerimi ne Ramazan. Nese dikush harron ta shprehe nijetin para agimit, lejohet ta beje ate (dmth ta shprehe nijetin) para mesdites, keshtu qe agjerimi t'i quhet i vlefshem.

Fjalet me te cilat mund te shpreht nijeti jane: "Une kam bere nijet te mbaj agjerimin per sot."

 

Syfyri

Syfyri eshte nje ushqim i lehte para agimit. Rekomandohet te kryhet se ka begati e bekime prej Allahut, por nuk eshte themelore per agjerimin. Te ngrenet edhe te piret duhet të ndrepritet te pakten 5 ose 10 minuta para agimit.

 

Iftari

Iftari, fjale e gjuhes arabe, nenkupton çeljen / nderprerjen e agjerimit menjehere pa perendimit te Diellit. Zakonisht Muslimanet e bejne Iftarin me hurma arabije ose embelsira te tjera shoqeruar me uje, leng frutash ose qumesht.

Para se te hame Iftarin thuhet kjo dua/lutje:

"O Allah!  Agjerova sot vetem per Ty dhe po e çel agjerimin me ushqimin qe me ke bekuar Ti. Pranoje agjerimin tim."

 

Çfare e prish Agjerimin?

 • Te kryesh me qellim te ngrenet, te piret, marrja e ilaçeve ose te piret e duhanit gjate agjerimit.

 • Te marresh injeksione me vlera ushqyese.

 • Fillimi i menstuacionit tek grate (sikur edhe ne momentin e fundit para perendimit te Diellit).

Nese ndodh ndonje nga veprimet e mesiperme agjerimi prishet dhe personi duhet t'i plotesoje ditet. POR nqs personi e prish agjerimin pse kryen marredhenie intime bashkeshortore gjate kohes qe duhet te agjeroje, ai/ajo jo vetem qe duhet te plotesojne diten por ka edhe penallti per kete veprim.

 

Çfare nuk e prish Agjerimin?

 • Te ngrenet apo te piret pa dashje (gabimisht), duke harruar se po agjeron.

 • Te vjellurit pa qellim.

 • Gëlltitja e gjerave qe nuk mund t'i menjanosh si peshtymen, tymin e rruges, etj.

 • Larja e dhembeve.

 • Berja e banjos: nese uji gelltitet pa dashje, agjerimi nuk prishet. Por berja e gargares gjate agjerimit duhet te menjanohet.

 • Injeksionet qe jane vetem te karakterit medicinal e jo ushqimor.

 • Ne raste te veçanta, kur do ta provosh ushqimin (psh. gruaja duke gatuar) e fut pak ushqim ne goje sa per ta provuar sjihen ose per kripe psh por pa e lene ushqimin te depertoje ne fyt.

Penalltia per prishjen me dije te agjerimit

Nese dikush e prish me qellim agjerimin, gjate kohes qe duhet te agjeroje, denimi eshte qe ose te liroje nje skllav, ose te agjeroje 60 dite rresht, ose te shpenzoje per bamiresi aq sa do duhej per te ushqyer 60 persona. Nese ai qe ka vendosur te agjeroje 60 ditet e nderpret agjerimin per çfaredo arsyer (perveç menstruacionit tek grate), duhet te filloje ciklin e 60 diteve te agjerimit nga fillimi.

 

Namazi i Tarauisë

Ky eshte namaz i veçante synet qe kryhet gjate muajit te Ramazanit, pas namazit te Jacise. Mund te zgjase nga 8 deri ne 20 rekate.

 

Leiletul-Kadr

Nje nga netet me te veçanta gjate muajit te Ramazanit eshte nata e Kadrit te ciles i kushtohet surja 97 ne Kur'an. Per nga vlera dhe rendesia ajo eshte me e mire se 1000 muaj (Kur'an, 97:3). Ne kete nate filloi shpallja e Kuranit per njerezimin. I derguari i Allahut, Muhamedi alejhi selam, na ka keshilluar te kerkojme kete nate ne netet tek gjate 10 neteve te fundit te Ramazanit. Kjo nate kalohet me ibadet/adhurim, kerkim faljeje dhe duke lexuar Kur'an nga shume Muslimane.

FOTOT E CASTIT NGA DOLLOGOZHDA  
 
Identifikohu (Login)

Regjistrohu
 
Pubblicitá  
   
RADIO ARTA LIVE  
   
PLAGA E NJE SHEKULLI NE DOLLOGOZHDE  
 

A duhej te mbahet edhe kete vit Koncerti me rastin e vitit te ri?
Po patjeter
Jo,nuk duhej
Nuk e di
www.dollogozhda1.it.gg

Anketime Tjera:

- A duhet qe bashkesia vendore e
Dollogozhdes te jet me aktive ne fshate ?

- A jeni te kenaqur me punen tone ?

- Si ju duket Dollogozhda kete vere 2008 ?

- Ku jetojn me shum Dollogozhdaret ?

- A Duhet te mbahet mbremje
rinore ket vere ne
"Dollogozhde"

- A do vini per pushimet verore
2008 ne "Dollogozhde"

 


Kliko ketu per te Votuar


 
KERKO NE GOOGLE  
 
Google
 
BASHKPUNIME  
 

 
Vizitor Qe Kan Vizitu www.Dollogozhda.Be Jan 37642 visitatori
=> Vuoi anche tu una pagina web gratis? Clicca qui! <=